Wyniki i relacja Grand Prix Koluchstyl

16 października w Szkole Podstawowej im. ks. Michała Sopoćki w Księżynie rozegrany został Grand Prix Polski w Koluchstyl.  Honorowy Patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Podlaskiego i Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny. Mimo okrojonej ilości kategorii wagowych, cztery męskie i jedna żeńska,  frekwencja zawodników dopisała.

Zawody jak zwykle zostały zdominowane przez zawodników z  klubów podlaskich. Jednak dwa złote medale wyjechały z Białegostoku – jeden do Warszawy, drugi do Zamościa. Było to do przewidzenia, gdyż w kategorii kobiet open, faworytką była trzykrotna mistrzyni świata i czterokrotna mistrzyni Europy Magdalena Chruściel, obecnie Wojtal /Sorga Zamość/, która zwyciężyła z Agnieszką Owczarczuk, zawodniczką klubu Sumo Koluch.  W kategorii do 77 kg wystartował mistrz świata z World Games  Paweł Wojciechowski /UKS Zdrowy Targówek/ i po ciężkich bojach z Piotrem Kułakowskim /KS Sumo Koluch/ wygrał 2:1 zabierając zwycięstwo do Warszawy. Kategoria  87 kg została zdominowana przez zawodników z podlaskich klubów, gdzie zwyciężył Bartosz Łętowski /Wschód Białystok/ , na drugiej pozycji  Mateusz Kropiewnicki /Wschód Białystok/ oraz brązowe medale wywalczyli zawodnicy KS Sumo Koluch – Piotr Cwalina i Kamil Zwoliński. Niezwykle ciężkie boje stoczyli zawodnicy do 100 kg. W walce o pierwsze miejsce spotkali się reprezentanci KS Sumo Koluch, obaj  złoci medaliści mistrzostw świata i Europy –  Piotr Kalenik i Patryk Pietrzeniak. Zwycięzcą okazał się Patryk, wygrywając 2:1. Silnie obsadzona była kategoria +100 kg, gdzie finaliści Edward Koluch/KS Sumo Koluch/ i Piotr Sadowski /Viking  Fight Club/  w swoich polówkach bardzo szybko  wygrywali walki 2:0. Dopiero w finale,  po ciężkich bojach, decyzją sędziów 2:1 wygrał Piotr Sadowski. Była to bardzo emocjonująca walka, gdyż Edward Koluch to legenda sumo, mistrz Europy i świata w Koluchstyl. Mimo 50 lat nadal wygrywa z dużo młodszymi zawodnikami. Piotr Sadowski to młody, bardzo silny zawodnik, znany  strongman,  uczestnik wielu zawodów grapplingowych, mistrz Polski i Europy. Zapowiada się, że może być również jednym z czołowych zawodników w polskiej sztuce walki Koluchstyl. Ciekawostką jest,  że 4 zawodników stojących na podium w kategorii +100 kg ważyło ponad  pół tony.

Podczas imprezy zarządy Związku Sportowego Koluchstyl   i  Światowej Organizacji Koluchstyl  ustaliły,  że podczas XIV Mistrzostw Polski odbędą się równolegle pierwsze, historyczne mistrzostwa Polski służb mundurowych. Na czele komitetu organizacyjnego tych mistrzostw stanął generał w stanie spoczynku Igor Parfieniuk.

Impreza przebiegała jak zwykle w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. Organizatorzy zawsze dokładają wszelkich starań, aby podczas zawodów każdy czuł się komfortowo  i familijnie. Nie da się ukryć, że i tym razem jest to zasługa samego twórcy Wiesława Kolucha,  oraz osób które  współuczestniczą w organizacji: małżonka twórcy Katarzyna Koluch, która z ogromną pieczołowitością przygotowuje zawody od strony technicznej, sędziowie maty – Anna Waluk, Wiesław Karol Koluch, Jan Bajena, Paweł Majewski oraz Karina Kurzewska, Irena Bajena i Eliza Grzymała.

Była to również wspaniała okazja,  aby za pracę na rzecz polskiej dyscypliny,  Brązowym Medalem dla Zasłużonych Dyscyplinie Koluchstyl odznaczyć Mirosława Guzewicza, dyrektora szkoły w Księżynie. Otrzymał on również statuetkę Grand Prix Koluchstyl, taką samą jaką zostali uhonorowani zwycięscy.

Organizatorami zawodów byli: Światowa Organizacja Koluchstyl, Klub Sportowy Sumo Koluch, Związek Sportowy Koluchstyl, Szkoła Podstawowa im. Ks. Michała Sopoćki w Księżynie, Firma Krex i Województwo Podlaskie.

Podziękowania należą się sponsorom – Firmie Krex /Jan Michalczuk i Adam Malinowski/,  firmie Energo, firmie Tooles, Województwie Podlaskiemu. Serdeczne podziękowania kierowane są również do pana Mirosława Guzewicza za udostępnienie obiektu sportowego wraz z wyposażeniem  oraz za zaangażowanie podczas zawodów.

Wyniki – Grand Prix w Koluchstyl

Seniorzy +100 kg

 1. Piotr Sadowski  – Viking Fight Club
 2. Edward Koluch – KS Sumo Koluch
 3. Artur Dąbrowski – KS Sumo Koluch, Dariusz  Skołożyński – UKS Zdrowy Targówek

Seniorzy, 100 kg

 1. Patryk Pietrzeniak – KS Sumo Koluch
 2. Sumo Koluch Piotr Kalenik – KS
 3. Sebastian Gwiazda – UKS Zdrowy Targówek, Grzegorz Rólka – KS Sumo Koluch

Seniorzy, 87 kg

 1. Bartosz Łętowski – Wschód Białystok
 2. Mateusz Kropiewnicki – Wschód Białystok
 3. Piotr Cwalina – KS Sumo Koluch, Kamil Zwoliński – KS Sumo Koluch

Seniorzy, 77 kg

 1. Paweł Wojciechowski – UKS Zdrowy Targówek
 2. Piotr Kułakowski –  KS Sumo Koluch
 3. Paweł Roszkowski – Metalowiec Klub Zapaśniczy, Jakub Rokicki – UKS Zdrowy Targówek

Seniorki, 70 kg, open                     

 1. Magdalena Wojtal – Sorga Zamość
 2. Agnieszka Owczarczuk – KS Sumo Koluch
 3. Wiktoria Dudek –  Terminator Wysokie