IV Turniej Młodzi Wojownicy Podlasia w Koluchstyl

otwarcie zawodów

W dniach 8-9 maja w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbył się IV Turniej Młodzi Wojownicy Podlasia w Koluchstyl. Frekwencja zawodów przerosła nasze oczekiwania. W czwartej edycji podlaskiego turnieju udział wzięło 1078 uczniów ze szkół podstawowych i III klas gimnazjum. Patronatami Honorowymi imprezę objęli Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku i Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny.

rozgrzewka

Pierwszego dnia walczyły dzieci z klas 0 – 4. Były to niesamowicie ekscytujące zmagania ze względu na wiek zawodników.  Nasi goście obserwowali je z ogromnym zainteresowaniem, komentując przy okazji, że są równie efektowne jak walki zawodowców. O godzinie 12.00 hymnem Koluchstyl rozpoczęliśmy oficjalne otwarcie turnieju. Twórca Stylu Wiesław Koluch wraz z Dyrektorem SP w Kleosinie  Marcinem Hodunem i  Wójtem Gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztofem Marcinowiczem uroczyście przywitali wszystkich uczestników zawodów. Przybyło wielu gości, jednak nie da się ukryć, że największą niespodzianką – atrakcją dla zawodników był Tomek Frankowski. Autografom i pamiątkowym zdjęciom nie było końca, a pierwszego dnia walczyło ponad 600 dzieci. Podczas otwarcia tradycyjnie już zostały rozdane Dyplomy i Odznaki dla Przyjaciół Dyscypliny Koluchstyl. Do grona Przyjaciół polskiej dyscypliny dołączyli: Marzanna Załuska – Michnowska, Halina Trawińska, Magdalena Nowak, Tomasz Frankowski, Krzysztof Truskolaski, Ryszard Żyliński, a wyróżnienia wręczyli przedstawiciele Światowej Organizacji Koluchstyl i Związku Sportowego Koluchstyl – Wiesław Koluch, Marcin Szymczuk, Jan Borawski, Karina Kurzewska i Katarzyna Koluch. Na zawodach obecni byli również Przyjaciele Koluchstyl odznaczeni w poprzednich latach – Lech Rutkowski, Czesław Jakubowicz, Łukasz Żemojduk, Ryszard Iwaszkiewicz, Jacek Romanowski i Krzysztof Łukaszewski.

przyjaciel dyscypliny

Drugiego dnia walczyli zawodnicy z klas 5 – 8 i z klasy 3 gimnazjum. Co najważniejsze w tym roku starsi uczniowie bardzo licznie zapełnili listy walk, gdyż dotychczas prym wiodły młodsze dzieci. Były to emocjonujące walki prawdziwych tytanów. Przyznać należy, że starsi uczniowie wspaniale radzą sobie na macie, doskonale znają zasady i techniki Koluchstyl, a jest to dyscyplina intuicyjna. Na zakończenie obejrzeliśmy „walki wieczoru”. Była to najcięższa kategoria chłopców, 90 kg. Walki te dostarczyły wiele emocji i satysfakcji dla widzów. 9 maja to osobiste święto Twórcy Stylu. Właśnie tego dnia Wiesław Koluch obchodzi swoje urodziny. Dyrektor Marcin Hodun poinformował wszystkich, że Wiesław Koluch skończył 30 lat – 22 lata temu. Jak co roku uczniowie uroczyście odśpiewali huczne „Sto lat” solenizantowi. Na koniec dekoracje zawodników, wspólne zdjęcia i IV Turniej Młodzi Wojownicy Podlasia w Koluchstyl dobiegł końca.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w zawodach. Absolutnie wszyscy zadłużyliście na medale! Przyznać trzeba, że dzieci walczyły bardzo dzielnie, nie tylko chłopcy, ale również dziewczynki. Zdaniem Twórcy Stylu wielu z nich ma szansę pójść w ślady naszych mistrzów świata i stawać na najwyższym podium największych imprez światowych. Jest tylko jeden warunek, muszą chcieć trenować.

Dzieci walczyły na trzech matach w systemie po 4 zawodników. W ten sposób wszyscy zawodnicy otrzymali medal i dyplom. Jednak ilość miejsc drużynowych dla poszczególnych szkół była ograniczona. Po zliczeniu wszystkich punktów  klasyfikacja szkół wygląda następująco:

I miejsce – SP im. Jana Pawła w Kleosinie i SP im Ks. Michała Sopoćki w Księżynie

II miejsce – SP im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie i SP Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku

III miejsce – SP Nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku i SP im. Władysława Syrokomli w Michałowie.

autografy

Zwycięscy otrzymają dyplomy pochwalne i bony na zakup sprzętu sportowego ufundowane przez Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny, które zrealizują w Hurtowni Kaja.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kleosinie Marcinowi Hodunowi za współorganizację tego największego turnieju w Europie w kategorii dzieci w sztukach walki. Dziękujemy naszej wykwalifikowanej kadrze sędziów i trenerów z KS Sumo Koluch – Edwardowi Koluch, Wiesławowi Karolowi Koluch, Julii Łodzińskiej, Joannie Kruk, Annie Waluk, Piotrowi Kalenikowi, Marcinowi Kozłowskiemu, Piotrowi Cwalinie, Grzegorzowi Cwalinie, Stefanowi Koluch i Antoniemu Sadowskiemu.
Serdecznie dziękujemy dla całej kadry wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Kleosinie. Dziękujemy wspaniałym i pomocnym nauczycielom – Annie Kozioł, Anecie Bogusz – Kulesza, Elżbiecie Rutkowskiej, Krzysztofowi Szczuka oraz uczniom klasy 3 gimnazjum, którzy świetnie poradzili sobie w roli sędziów bocznych i sędziów prowadzących walki – Luizie Szwonder, Paulinie Konopka, Wiktorii Brodziuk, Agacie Ramel, Krzysztofowi Bezubik, Kacprowi Komenda, Jagodzie Zyrczuk – Żak, Martynie Łapińskiej, Piotrowi Gawryluk, Natalii Kondzior, Aleksandrze Rąkawek, Wiktorii Kulińskiej, Amelii Wilczewskiej, Patrykowi Falkowskiemu.

Dziękujemy wszystkim mediom obecnym w takcie turnieju.

Dziękujemy sponsorom – Firmom Krex, Energo, N-Wax, Jan Borawski Agencja Ubezpieczeniowa,  Krzysztofowi Łukaszewskiemu i Wiesławowi Omeljaniukowi.